ЗРОБЛЕНО В УКРАЇНІ: ВИРОБНИКИ ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ ОТРИМАЮТЬ ДО 16 МЛН ГРН НА ВІДНОВЛЕННЯ ПОТУЖНОСТЕЙ ПІСЛЯ ОБСТРІЛІВ
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання. Також у Порядок внесено додаткові пункти, які розширюють дію програми: можливість взяти грант повторно, окремі умови для підприємств, які купуватимуть обладнання саме українського виробництва, та інші. Грантова програма продовжує діяти як один із ключових інструментів політики підтримки виробників «Зроблено в Україні».
«Останнім часом інтенсивність ворожих атак на українську промисловість значно зросла. Внаслідок масованих обстрілів та пожеж українські підприємства щодня втрачають дороговартісне обладнання, яке є критично важливим для виробництва. Саме тому ми розширюємо грантову програму — відтепер підприємства переробної промисловості можуть отримати до 16 мільйонів гривень на відновлення пошкоджених потужностей, при цьому держава бере на себе до 80% витрат. Крім того, нова редакція Порядку передбачає можливість повторної участі у програмі, а також розширює підтримку для аграріїв і виробників, які обирають українське обладнання. Запроваджені зміни дозволять підприємствам відновити втрачені потужності, створити нові робочі місця, запустити додаткові виробничі лінії та забезпечити стабільний розвиток», – наголосила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Гранти на відновлення будуть надаватись мікро-, малим та середнім підприємствам і ФОП, які працюють у переробній промисловості й документально підтвердили руйнування чи пошкодження виробничих площ внаслідок воєнної агресії росії.
Максимальний розмір гранту на відновлення – 16 млн грн (але не більше фактично підтверджених збитків). Отримати грант можна на умовах співфінансування 20/80 вартості проєкта. Зокрема, для отримання максимальної суми гранту 16 млн грн, власний внесок заявника має складати 4 млн грн.
Грант може отримати кожен постраждалий виробник незалежно від групи пов’язаних осіб. Для подачі заявки обов’язково надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та акт оцінки збитків за методикою Фонду держмайна та Мінекономіки. Заявку можуть подати й ті підприємства, які раніше вже отримували грант на розвиток чи створення переробного підприємства, але загальна сума отриманих грантів за цією програмою не може перевищувати 16 млн грн.
Інші умови є спільними із базовою грантовою програмою для переробних підприємств: отримувачі мають створити не менше 5 нових робочих місць, забезпечити повернення суми гранту у вигляді сплачених податків і ЄСВ протягом трьох років (з яких мінімум 20% – ЄСВ із нових робочих місць). Витратити кошти можна лише на придбання, доставку й монтаж нового обладнання українського або іноземного виробництва.
Також до програми додано такі оновлення:
- Підприємства, які вирощують багаторічні культури та зареєстровані у Державному аграрному реєстрі, можуть отримати грант на закупівлю обладнання для післяурожайної обробки агропродукції.
- Грантові кошти тепер можна скерувати й на придбання нематеріальних активів – зокрема, проведення досліджень для запуску нової продукції у серійне виробництво (RnD).
- Якщо проєкт складається виключно з обладнання українського виробництва, що підтверджується сертифікатом країни походження, для нього діють умови співфінансування 30/70: 30% внесок учасника і 70% грантові кошти.
- Подаватися на грант повторно можуть ті підприємства, які вже отримували грант і виконали всі зобов’язання за попереднім договором (після затвердження Мінекономіки акту про виконання умов попереднього гранту).
Нагадуємо, що подача заявок триває постійно, хвилями по два тижні. Документи можна подати через платформу Дія.
Умови грантової програми передбачають співфінансування 50/50 для більшості підприємств та 80/20 для виробників безпілотників, поліграфії й підприємств у прифронтових регіонах.
Процедура розгляду заявок:
Крок 1: Подача заявки разом із бізнес-планом через портал Дія. Заявка автоматично надсилається до вибраного заявником банку.
Крок 2: Перевірка банком (податкові борги, кредитна історія, оцінка бізнес-плану та візит на підприємство).
Крок 3: Рішення про грант ухвалюють Мінекономіки та Державна служба зайнятості. Перевагу мають проєкти з прифронтових регіонів.
Крок 4: Виділення коштів після внесення підприємцем власної частки співфінансування.
Очікуваний термін отримання грантових коштів – 1-1,5 місяця після завершення хвилі, в яку була подана заявка.
За матеріалами Міністерства економіки України